Uprawa i przetwarzanie

Droga orzecha z drzewa na półki sklepowe
  • {contentnavigation}

Od uprawy do sprzedaży

Każdy etap procesu, od sadzenia drzew, przez zbiory, przetwarzanie, aż do dotarcia na rynek, jest realizowany starannie i z uwagą. Na rynku obecnych jest ponad 4000 plantatorów, znaczna większość z nich to gospodarstwa rodzinne, z których wiele orzechy uprawia od pokoleń.

Uprawa

Uprawa wymaga zaangażowania i cierpliwości oraz sadów przeznaczonych wyłącznie do produkcji orzechów włoskich. Po zasadzeniu, młode drzewko potrzebuje pięciu do siedmiu lat zanim osiągnie dojrzałość i będzie się nadawać do zbioru. Za to owocować może przez 100 lat. W Kalifornii uprawia się wiele odmian orzechów włoskich, jednak sześć najpopularniejszych z nich stanowi ponad 75% całej produkcji. Są to: Hartley, Chandler, Serr, Vina, Franquette i Howard.

Zbiory

Zbiory rozpoczynają się pod koniec sierpnia i trwają do listopada. Orzechy są gotowe do zbioru gdy zewnętrzne zielone łupiny zaczynają wysychać i pękać, umożliwiając wyjęcie orzecha ze środka. Specjalne maszyny potrząsają drzewami, a tysiące orzechów spada na ziemię. Orzechy są starannie układane pokosem (w rzędach), a następnie zbierane kombajnami i oczyszczane.

Przetwarzanie - oczyszczanie

Następnym etapem po zebraniu orzechów jest ich wstępne oczyszczenie, po którym można przystąpić do maszynowego usunięcia zewnętrznej zielonej łupiny. Następnie orzechy są mechanicznie odwadniane (suszone) do optymalnego poziomu 8% wilgotności, co zapobiega psuciu się orzechów i chroni ich jakość podczas magazynowania. Pozbawione zielonych łupin orzechy są transportowane do pobliskich zakładów zajmujących się pakowaniem i są tam przechowywane aż do czasu kruszenia.

Klasyfikacja

W zakładzie zajmującym się pakowaniem, orzechy włoskie są dzielone wg. zastosowania na orzechy w łupinach i łuskane. Łuskane orzechy włoskie są dodatkowo sortowane według kolorów, jak pokazano w tabeli kolorów. Owoce są sprawdzane i dzielone wg. rozmiaru.

Typy produktu

Lista firm

Szukasz dostawcy Kalifornijskich Orzechów Włoskich?

Pełna lista firm...